Jaké jsou příznaky ovulace?

Snažíte se o miminko a stále se nedaří? Možná se vám nedaří pohlavní styk správně načasovat. Ovulaci si můžete ověřit pomocí ovulačních testů nebo se nechat vyšetřit u svého gynekologa. Mnohy však postačí jen naslouchat vašemu tělu. 

Týden po týdnu

Poznejte dobře své tělo

Dokud jste brala antikoncepci, patrně jste na sobě žádné zvláštní příznaky nepozorovala. Menstruační cyklus byl uměle řízen prášky a menstruace se dostavila po jejich vysazení. Najednou však máte svůj přirozený cyklus (který může být zpočátku dost nepravidelný a zcela odlišný, než ten při antikoncepci). Jak tedy zjistit, kdy je ovulace a zda vůbec nějaká je? Ovulace totiž nemusí být v každém cyklu, u některých žen se neobjevuje téměř vůbec. Mnoho informací o svém těle můžete získat vy sama. Ptáte se jak? Zkuste se více pozorovat.

Děložní hlen

Jedním z ukazatelů ovulace je sledování děložního hlenu. Nebojte se, není třeba každý den kontrolovat toaletní papír. Stačí, když se naučíte porozumět tomu, že po menstruaci obvykle přichází „suché“ období. To poznáte snadno, žádný výtok, při milování to může občas trochu „drhnout“. Tento pocit bezpečně poznáte. První týden po menstruaci roste děložní sliznice a vše se připravuje na ovulaci. Důležité je vědět, že cyklus začíná prvním dnem krvácení, to obvykle trvá přibližně týden (u někoho méně). Další týden po skončení krvácení je tedy druhý týden menstruačního cyklu.

Hlen se objevuje postupně, nejprve je ho málo a je poměrně hustý. Postupně se mění a je ho stále více. Jakmile je hlen čirý a vodnatý, táhne se a je ho hodně, lze hovořit o ovulaci. Některé ženy mají tento hlen narůžovělý a mohou i lehce špinit. Někdy ovulaci doprovází také píchání v podbřišku. Ačkoliv ovulace trvá pouze jeden den, plodných dnů má žena přibližně 5. Je třeba počítat s tím, že spermie vydrží v děloze až tři dny, ovulace trvá jeden den.

Po ovulaci se hlen pomalu vytrácí, protože hladina estrogenu klesá.

Tvar děložního čípku

Ovulaci lze zjistit také podle tvaru děložního čípku. Zkuste si ho v podřepu nahmatat. Před menstruací je děložní čípek položený nízko a je tvrdší, branka do dělohy je zcela uzavřená. Před ovulací čípek postupně měkne, posunuje se směrem nahoru a hůř ho lze nahmatat. Plodné dny tedy poznáte podle toho, kdy začíná čípek měknout.

Měření bazální teploty

Dalším poměrně spolehlivým způsobem, jak poznat ovulaci, je měření bazální teploty. Tento proces však není jednorázový, je třeba ji měřit pravidelně alespoň dva měsíce. Normální tělesná teplota je u člověka přibližně 37 stupňů. Tato teplota se však v průběhu menstruační cyklu mění. Těsně po menstruaci bývá nízká, přibližně 36,5 stupně. Pozvolna stoupá, a jakmile je vyšší než 37 stupňů, blíží se ovulace. Podle bazální teploty lze také poznat těhotenství, protože v případě těhotenství zůstává vysoká i nadále. Pokud těhotná nejste, prudce klesne a přijde krvácení.

Ačkoliv se to zdá snadné, bazální teplotu může ovlivnit mnoho vnějších faktorů. Proto je důležité ji měřit pravidelně v delším časovém úseku. Nejlépe vždy ve stejnou dobu (ráno po probuzení) a používat stejný teploměr.

Další příznaky

Některé ženy ovulaci poznají také díky tomu, že se jim zlepší pleť a kvalita vlasů. Je to dáno zvýšenou hladinou estrogenu. Při ovulaci může bolet podbřišek, někdy i hlava. Přidá se také zvýšená chuť na sex.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *