Jak podpořit kojení?

Příchod miminka je nepochybně nejkrásnější událostí ve vašem životě. Dostala jste úplně novou životní roli, která zahajuje nejhezčí a zároveň nejnáročnější období vašeho života. Většina maminek je připravena, že své dítě bude plně kojit. Kojení je to nejlepší, co můžete svému novorozenci dát do vínku. Bohužel ne každá žena se správně rozkojí, někdy to chce opravdu mnoho sil a odříkání. Zkusme si připomenout pár obecných rad, jak pomoci tvorbě mléka a kdy raději přejít na umělou stravu.

Jak se správně rozkojit?

Proč to nejde?

Laktace by se měla rozjet samovolně několik hodin až dní po porodu. Problém s nedostatkem mléka řeší nejčastěji prvorodičky. Hodně záleží na samotném průběhu porodu. Zejména u porodu po císařském řezu bývá s laktací problém. Také u dětí, které se narodí s nižší porodní váhou, nebo u kojenců se žloutenkou může nastat problém s kojením. Tyto děti obvykle hodně spí a u kojení usínají, popřípadě nejsou schopné se vůbec přisát.

Začarovaný kruh

Pokud se laktace spustí a miminko se nechce přisát, mléko může zatvrdnout a způsobit velké bolesti. V takovém případě je lepší mléko pravidelně odsávat. Tím se však žena dostává do začarovaného kruhu, neboť zde platí přímá úměra, čím více mléka se odsaje, tím více se bude tvořit a bude potřeba častěji odsávat.

Nevzdávejte to!

Své problémy s kojením nám popsala maminka Žaneta: „Jako prvorodička jsem se soustředila především na samotný porod a moc jsem neřešila, co přijde po něm. Porod jako takový byl krásný zážitek, i když bolestivý. Miminko mi bylo okamžitě přiloženo na břicho a sestřička se snažila nasměrovat miminko k bradavce. V tu chvíli to přišlo – ostrá bolest, při které jsem okamžitě ucukla.” Ano, kojení může opravdu ze začátku bolet. A je potřeba se na to připravit. Žaneta do té doby brala kojení jako samozřejmost. “Nikdy by mě nenapadlo, že přisátí může tolik bolet. Bolest naštěstí po pár dnech přešla.”

Problémy s kojením však pokračovaly. “Náš Honzíček se narodil s nižší porodní váhou a k tomu měl žloutenku. Byl hodně spavé miminko a já byla naprosto nezkušená a nepřipravená maminka. Když mi Honzíčka přivezli na pokoj, krásně spinkal a já se ho bála vzbudit. A tak se stalo, že spal šest hodin v kuse, než přišla sestřička a vynadala mi, proč jsem ho nevzbudila a nenakojila.” popisuje Žaneta. “Následovalo střídání směn a co sestra, to jiná rada ohledně kojení. Nejdříve jsem měla miminko budit po dvou hodinách, pak po třech, jindy jsem měla kojit v sedě, pak  v leže… Byla jsem z toho akorát zbytečně zmatená a vynervovaná, že dělám něco špatně, že špatně vyplním tabulku a že mi sestra vynadá. Honzíček velmi rychle ubýval na váze, proto dostal příkrm a mně akorát tvrdlo mléko a prsa mi hořela bolestí. Nejvíc mě trápilo, že Honzíček dostává příkrm a měla jsem strach, že se nerozkojím a jako matka selžu. Z porodnice jsem odcházela vybavena gumovými kloboučky, krabicí umělého mléka, injekčními stříkačkami a nulovým sebevědomím.”

Příběh Žanety bohužel není ojedinělý. Proto uvádíme pár univerzálních rad, jak laktaci podpořit:

  • Udělejte si pohodlí. Vykašlete se na předepsané polohy, důležité je aby se sedělo pohodlně vám a vašemu miminku. Předepsané polohy můžete trénovat později.
  • Dostatečně pijte (vhodné jsou čaje pro kojící maminky) a nepodceňujte ani jídlo! Do porodnice si s sebou můžete vzít ovocné tyčinky nebo Nutridrink. Výborné jsou i vývary nebo čerstvá či dušená mrkev.
  • Nesledujte čas. Řiďte se svým pocitem a hlavně svým miminkem. Ze začátku možná budete mít pocit, že neděláte nic jiného, než že kojíte. Nebojte, časem se to srovná. Miminko zesílí a mlíčko dokáže vypít v kratším čase.
  • Vyzkoušejte homeopatika pro zvýšení laktace. V lékárnách je běžně prodejný homeopatický přípravek Ricinus Communis 5CH.
  • Požádejte o pomoc laktační poradkyni. Občas maminky potřebují jen ujištění, že si vedou dobře a že mají vytrvat. Seznam laktačních poradkyň najdete na stránkách Laktační ligy.
  • Mléko odsávejte jen do úlevy. Vyhnete se tak začarovanému kruhu, kdy se bude tvořit větší a větší množství mléka a budete nucena odsávat častěji.
  • Nevzdávejte to. Někdy je to opravdu jen otázka času, než na to vy a vaše miminko přijdete. Může to trvat i celé šestinedělí, než ustoupí žloutenka, miminko bude méně spavé a bude mít dostatek síly na sání. I kdybyste měla miminko dokrmovat, stále ho zkoušejte přikládat k prsu a uvidíte, že se vám vaše trpělivost vyplatí.

Ať už kojíte nebo ne, nezapomínejte, že dobrou mámu z vás nedělá množství mateřského mléka, ale množství lásky, kterou vaše miminko zahrnete.

Jak dlouho jste kojila své miminko?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *