Jak pečovat o zuby vašeho dítěte

První zoubky se miminku začínají prořezávat kolem šestého měsíce (někdy i dříve) a prořezávání mléčných zoubků je dokončeno mezi 20.-30. měsícem života. Poprvé byste měla vzít vaše miminko k zubaři do jednoho roku věku, bez ohledu na to, kolik zoubků má prořezaných. Pokud vaše miminko nemá ani v roce žádný zoubek, i přesto návštěvu zubaře doporučujeme – zubní lékař vás poučí jak pečovat o dutinu ústní co nejlépe, jaká strava je pro vaše miminko vhodná a jak předejít zubnímu kazu.

Péče o zuby

S čištěním začněte hned od prvního zoubku

Mnoho rodičů stále žije v domnění, že první zoubky nepotřebují žádnou péči, protože stejně vypadají. Správná péče o první zuby ale může ovlivnit kvalitu druhých zubů a celkový zdravotní stav dítěte. Navíc si vaše dítě vytváří správný návyk již od útlého věku. Čistit by se tedy mělo začít už od prvního prořezaného zoubku.

Čím zoubky čistit?

V lékárnách a drogériích narazíte na velkou škálu dětských zubních kartáčků různých značek. Důležité je, aby kartáček měl co nejměkčí štětinky a aby byl co nejmenší. Kartáček můžete dát ze začátku miminku do ruky na hraní, s největší pravděpodobností si ho samo strčí do pusinky. Postupně miminko na kartáček zvykejte. Mezitím můžete miminku zoubky otírat vlhkou látkovou plenou nebo měkkým hadříkem či gázou. V drogeriích se prodávají i speciální rukavice nebo návleky na prsty na první čištění zubů.

Dětskou zubní pastu začněte používat až v době, kdy vaše dítě bude spolupracovat a bude umět zubní pastu vyplivnout. Do té doby čistěte kartáčkem navlhčeným vodou.

Kdy zoubky čistit?

Ideální by bylo čistit samozřejmě po každém jídle, ale protože nežijeme v ideálním světě, pokuste se čistit alespoň ráno a večer. Nejvíce náchylné jsou zuby v noci, kdy se netvoří tolik slin a bakterie nejsou slinami smývány. Většina miminek u kojení ale usíná. Pokud tomu tak je i u vašeho miminka, pokuste se mu opatrně zoubky otřít alespoň látkovou plenou. Pokud je miminko po kojení vzhůru, zkuste mu nabídnout čistou vodu. Vodu nabízejte po každém jídle i přes den.

Kterým potravinám se raději vyhnout?

Zubní kaz vzniká díky přítomnosti cukrů v naší dutině ústní. Cukr je přeměňován bakteriemi z rodu Streptococcus (nejčastěji Streptococcus mutans) na kyselinu, která poškozuje zuby. Proto je dobré se cukrům ve stravě raději vyhýbat – pozor na slazené nápoje, dětské piškoty, ovocné kapsičky. Pozor si musíme dát i na přenos bakterií z naší dutiny ústní. Po narození je dutina ústní dítěte téměř sterilní. Když se začnou prořezávat zoubky, bakterie získávají prostor pro své usídlení. K nákaze bakteriemi dochází běžným kontaktem s dospělými, proto bychom si měli dávat pozor na olizování dudlíku a lžiček a neměli bychom dávat dítěti kousnout naší stravy nebo napít z láhve, ze které jsme pili i my. Tím pomůžeme usídlení bakterií v dutině ústní našeho dítěte co nejvíce oddálit.

Po první návštěvě zubního lékaře by mělo vaše dítě chodit na pravidelné prohlídky po půl roce.

Kdy jste začala vašemu dítěti čistit zuby?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *