Jak pečovat o zuby vašeho dítěte
První zoubky se miminku začínají prořezávat kolem šestého měsíce (někdy i dříve) a prořezávání mléčných zoubků je dokončeno mezi 20.-30. měsícem života. Poprvé byste měla vzít vaše miminko k zubaři do jednoho roku věku, bez ohledu na to, kolik zoubků má prořezaných. Pokud vaše miminko nemá ani v roce žádný zoubek, i přesto návštěvu zubaře doporučujeme – zubní lékař vás poučí jak pečovat o dutinu ústní co nejlépe, jaká strava je pro vaše miminko vhodná a jak předejít zubnímu kazu.
S čištěním začněte hned od prvního zoubku
Mnoho rodičů stále žije v domnění, že první zoubky nepotřebují žádnou péči, protože stejně vypadají. Správná péče o první zuby ale může ovlivnit kvalitu druhých zubů a celkový zdravotní stav dítěte. Navíc si vaše dítě vytváří správný návyk již od útlého věku. Čistit by se tedy mělo začít už od prvního prořezaného zoubku.
Čím zoubky čistit?
V lékárnách a drogériích narazíte na velkou škálu dětských zubních kartáčků různých značek. Důležité je, aby kartáček měl co nejměkčí štětinky a aby byl co nejmenší. Kartáček můžete dát ze začátku miminku do ruky na hraní, s největší pravděpodobností si ho samo strčí do pusinky. Postupně miminko na kartáček zvykejte. Mezitím můžete miminku zoubky otírat vlhkou látkovou plenou nebo měkkým hadříkem či gázou. V drogeriích se prodávají i speciální rukavice nebo návleky na prsty na první čištění zubů.
Dětskou zubní pastu začněte používat až v době, kdy vaše dítě bude spolupracovat a bude umět zubní pastu vyplivnout. Do té doby čistěte kartáčkem navlhčeným vodou.
Kdy zoubky čistit?
Ideální by bylo čistit samozřejmě po každém jídle, ale protože nežijeme v ideálním světě, pokuste se čistit alespoň ráno a večer. Nejvíce náchylné jsou zuby v noci, kdy se netvoří tolik slin a bakterie nejsou slinami smývány. Většina miminek u kojení ale usíná. Pokud tomu tak je i u vašeho miminka, pokuste se mu opatrně zoubky otřít alespoň látkovou plenou. Pokud je miminko po kojení vzhůru, zkuste mu nabídnout čistou vodu. Vodu nabízejte po každém jídle i přes den.
Kterým potravinám se raději vyhnout?
Zubní kaz vzniká díky přítomnosti cukrů v naší dutině ústní. Cukr je přeměňován bakteriemi z rodu Streptococcus (nejčastěji Streptococcus mutans) na kyselinu, která poškozuje zuby. Proto je dobré se cukrům ve stravě raději vyhýbat – pozor na slazené nápoje, dětské piškoty, ovocné kapsičky. Pozor si musíme dát i na přenos bakterií z naší dutiny ústní. Po narození je dutina ústní dítěte téměř sterilní. Když se začnou prořezávat zoubky, bakterie získávají prostor pro své usídlení. K nákaze bakteriemi dochází běžným kontaktem s dospělými, proto bychom si měli dávat pozor na olizování dudlíku a lžiček a neměli bychom dávat dítěti kousnout naší stravy nebo napít z láhve, ze které jsme pili i my. Tím pomůžeme usídlení bakterií v dutině ústní našeho dítěte co nejvíce oddálit.
Po první návštěvě zubního lékaře by mělo vaše dítě chodit na pravidelné prohlídky po půl roce.
