Hamiltonův hmat na vyvolání porodu
Pod tímto pojmem se ukrývá jedna z metod, kterou lze vyvolat porod nebo porodu alespoň napomoci. Hamiltonův hmat provádí pouze lékař, který při vaginálním vyšetření šetrně uvolní dolní část plodových obalů, které naléhají na pánevní vchod. Díky tomu se uvolní látky prostaglandiny, které mohou vyvolat nebo urychlit děložní činnost. Tato metoda je poměrně sporná, neboť někteří lékaři ji provádí bez souhlasu ženy a to není správné. Pro ženu to může být stresující a navíc také dost bolestivé. Navíc účinky Hamiltonova hmatu nejsou vždy zaručené. Pojďme si tuto problematiku trochu více přiblížit, protože každá žena by se měla připravit v těhotenství a zejména před porodem na různé možnosti.
Bolest navíc nebo přínos?
K Hamiltonovu hmatu by měl zkušený lékař přistoupit pouze v případě, že bude jeho přínos značný. Ten by měl následovat po pečlivém vyšetření, pokud žena neporodí v termínu porodu, nebo když porodní cesty nejsou připraveny. Hamiltonův hmat obvykle nezpůsobí porod ihned, ale pokud je proveden správně, do několika hodin by mělo dítě přijít na svět. Ovšem často k porodu vůbec nedojde, žena může začít špinit či krvácet. Někdy se objeví pouze poslíčky.
Lékaři poukazují na to, že Hamiltonův hmat je považován za metodu zcela neškodnou a maximálně šetrnou jak pro matku, tak pro plod. Některé zdroje však také uvádějí, že při tomto hmatu může dojít k nebezpečné infekci nebo protržení vaku blan. Maminky, které chtějí rodit přirozeně za každou cenu, tuto metodu jen uvítají, protože je šetrnější než farmakologické metody indukce porodu. Zejména pokud žena přenáší a porodní cesty nejsou stále připravené. Nicméně použití Hamiltonova hmatu není vhodné před termínem porodu. To je samozřejmě na zvážení každého lékaře.
Kdy Hamilton raději ne?
Jsou však situace, ve kterých by se Hamiltonův hmat rozhodně provádět neměl. Zejména pak v souvislosti s abnormálními stavy placenty a také v případě, že je u ženy plánován císařský řez. Rozhodně není vhodné jej provést před 38. týdnem těhotenství. Porodní asistentky také upozorňují na to, že pokud lékař takto porod „popožene“, nejde už o fyziologický porod. Pro dítě je vždy lepší, když se ohlásí na svět samo. Dříve než lékař ženě Hamiltona provede, měl by ji na to předem upozornit.
Informujte se včas
Každá těhotná žena by si měla zjistit již před porodem co nejvíce informací, protože někteří lékaři bohužel často rozhodují bez ohledu na názor ženy. Porod je především o vás a měla byste o něm rozhodovat především vy sama. Samozřejmě do určité míry, protože lékař by měl nejlépe vědět, co je pro vás nejlepší. Ovšem u některých zákroků je potřeba váš souhlas, a pokud na to budete sama připravena, nemůže vás nic překvapit. Hamiltonův hmat patří mezi zákroky, které by lékař neměl udělat bez vašeho vědomí.
Některé ženy totiž uvádějí, že lékař provede takzvaného „Hamiltona“ jako součást běžného vyšetření a žena se o tom dozví až později z lékařské zprávy. Kromě toho, že jde o zákrok velice nepříjemný a někdy dost bolestivý, žena po něm může špinit či krvácet a také mít jiné problémy. Lékař by měl s ženou vždy předem probrat, zda se zákrokem bude souhlasit a také upozornit na možná rizika. Jen málo žen dokáže v tu chvíli pohotově reagovat. První reakce je překvapení, šok a všechny ostatní emoce se dostaví obvykle až doma.