Endometrióza a otěhotnění

Endometrióza je poměrně častou poruchou plodnosti, ke které dochází v důsledku přerůstání děložní výstelky (endometria) a jejímu usídlení mimo dělohu. U zdravé ženy se děložní sliznice nachází pouze v děloze. V případě endometriózy však její ložiska prorůstají také mimo dělohu, často na vaječníky nebo do vejcovodů. V mnoha případech se jedná o lehkou formu a žena normálně otěhotní, u těžších případů však může dojít k poruše plodnosti.

endometrióza

Jaké jsou příznaky?

Mezi časté příznaky endometriózy patří velké menstruační bolesti, silnější a delší krvácení a také bolest při pohlavním styku. Nemoc však může probíhat skrytě a žena nemá šanci ji odhalit. Dokonce ani lékař nedokáže stanovit z běžné prohlídky, zda se skutečně jedná o endometriózu a v jakém stádiu. Sliznice vypadá stejně, jako u zdravé ženy, prochází stejným menstruačním cyklem. Pod vlivem hormonů se sliznice zduřuje a nakonec se odlučuje a krvácí. Krev však nemá kam odtékat přirozenou cestou, výsledkem tedy mohou být záněty a srůsty. 

Jaké jsou typy endometriózy?

Určit o jaký typ endometriózy se jedná, není vždy snadné. Nejjednodušší je klasifikace podle stupňů 1 – 4. Jde tedy o minimální, lehkou, střední a těžkou endometriózu. Závažnost onemocnění se určuje podle rozsahu přerůstání endometria a také podle stupně jizevnatých změn a srůstů.

Podle závažnosti endometriózy se také určuje konečná léčba. Zejména tady, zda onemocnění vyvolává nějaké další obtíže, obvykle spojené s neplodností. Existuje několik léčebných programů, lékaři se nejprve snaží o konzervativní řešení, poté lze přistoupit k chirurgickému odstranění ložisek endometriózy. Bohužel jde jen o krátkodobé řešení, endometrióza se stále vrací. Často je jedinou cestou k početí umělé oplodnění.

Jak endometriózu léčit?

Pokud endometrióza způsobuje neplodnost, pak je nutné přistoupit k chirurgické léčbě. Lékaři se snaží odstranit ostrůvky endometriózy, které se nachází mimo dělohu a také rozrušit srůsty. V poslední době se k tomuto účelu často používá laser. Jeho výhody jsou jednoznačné, zejména jemně a precizně působí na tkáně a také snižuje riziko následných srůstů na minimum. Jestliže je chirurgický zákrok úspěšný, lékař vám doporučí otěhotnět co nejdříve, neboť se ložiska mohou tvořit znovu.

V případě lehčí endometriózy ji zle léčit pomocí léků, často hodně pomůže paradoxně antikoncepce, která úplně zastaví ovulaci a klasický menstruační cyklus. Protože právě menstruace nejvíc přiživuje endometriózu.

Je třeba velké trpělivosti. Léčba je většinou dlouhodobá, komplexní a je třeba endometriózu neustále kontrolovat. Pokud se vám nedaří otěhotnět také po léčbě endometriózy, je vhodné podstoupit umělé oplodnění. Endometrióza může ženu hodně potrápit, je však léčitelná a většina žen nakonec otěhotní.

Pro lékaře stále velká neznámá

Zajímavostí je, že pro lékaře je endometrióza stále velkou neznámou. Neznají důvod, proč vlastně vzniká. Existuje teorie, že endometrióza vzniká v průběhu života, ale také že je vrozená. Jak těžký stupeň endometriózy máte, ukazuje množství postižené tkáně, kterou lékaři objeví. Podle toho se určuje ideální léčba, buď hormonální, chirurgická či kombinovaná. Bohužel endometrióza tvoří jednu z nejčastějších příčin neplodnosti společně se syndromem polycystických vaječníků. Největší problém bývá obvykle ve srůstech, které endometrióza způsobuje.

Otehotněla jste i přesto, že Vám byla diagnostikována endometrióza?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *